Opublikowano Dodaj komentarz

Jak wprowadzić nową karmę w 4 prostych krokach

Odpowiednio dobrana karma i świeża woda to absolutna podstawa aby zapewnić psu zdrowe i szczęśliwe życie. Kupując psa z hodowli dostajemy wyprawkę z karmą oraz wytyczne dotyczące diety i teoretycznie nie mamy się o co martwić. Ale w końcu przychodzi czas, że nasz malutki szczeniaczek wyrasta i trzeba zmienić karmę.

Jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki.

Kiedy trzeba zmienić karmę swojego psa?

Jest kilka ważny powodów dla których musisz zmienić dietę swojego psa i wprowadzić nową karmę:

  • Pojawiła się alergia pokarmowa lub nadwrażliwość
  • Twój pies wkracza w nowy etap życia
  • Zmieniła się aktywność Twojego psa
  • Weterynarz zalecił specjalną dietę dla Twojego psa
  • Twój zwierzak musi stracić lub przybrać na wadze
  • Chcesz urozmaicić dietę swojego psa

Bez względu na powód zmiany, przed przejściem psa na nową dietę należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Psy mimo, powszechnie panującej opinii, że mogą zjeść wszystko, mają bardzo wrażliwe żołądki. Jeśli nie będziesz stopniowo przestawiać go na nową karmę, możesz doprowadzić swojego psa do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt szybka zmiana diety może być równie niebezpieczna co niewłaściwie dobrana karma.

Pamiętaj, zawsze stopniowo i powoli wprowadzaj nową karmę! Nawet jeśli powodem zmiany diety jest alergia pokarmowa i pies ma uczulenie na starą karmę, zmiana musi być stopniowa.

Jak wprowadzić nową karmę?

Krok 1: Dodaj trochę nowej karmy do starej w proporcja 25% do 75% i postępuj tak przez pierwsze 3 dni

zmiana karmy dla psa

Krok 2: Pół porcji starej karmy i pół porcji nowej karmy, czyli 50% do 50% przez kolejne 3 dni

zmiana karmy dla psa

Krok 3: Przez kolejne 3 dni podajemy 75% nowej karmy i 25% starej karmy

zmiana karmy dla psa

Krok 4: 10 dnia możemy już podać pełną miskę nowej karmy

zmiana karmy dla psa

Niektóre psy mogą łatwiej przyjąć nową karmę, inne mogą być bardziej wybredne i potrzebować trochę więcej czasu. Uważnie obserwuj swojego zwierzaka podczas zmiany diety, aby upewnić się, że otrzymuje potrzebne składniki odżywcze i dobrze znosi zmianę. Jeśli zauważysz, że je niechętnie lub jeśli zacznie wymiotować, pojawi się biegunka lub zaparcia, zwolnij tempo zmiany karmy. Jeśli problemy nie ustąpią, skonsultuj się z weterynarzem.

Kiedy nie zmieniać karmy?

Nie śpiesz się i nie zmieniaj karmy tylko dlatego, że Twój pies zrobił brzydką kupę lub zaczął się drapać. Daj mu chwilę, obserwuj psa, może zjadł coś złego za Twoimi plecami, może miał jakąś stresującą sytuację. Nie postępuj pochopnie, zmiana karmy nie zawsze jest sposobem na wszystkie problemy.

UAWAG: Zawsze konsultuj się z lekarzem swojego psa! Możesz też zasięgnąć porady u hodowcy Twojego psijaciela, on zna najlepiej rasę i jej potrzeby i na pewno nie jedno już w życiu widział 😉

Pies nie chce jeść nowej karmy, co robić?

Niektóre psy mogą być wybredne, jeśli chodzi o nowe smaki. Jeśli Twój pies do nich należy zwolnij tempo wprowadzania nowej karmy i wypróbuj kilka sprawdzonych przez nas sztuczek.

Dodaj komentarz