Opublikowano Dodaj komentarz

Pies ma kleszcza – co robić?!

Pies ma kleszcza – co robić?!

Staramy się chronić nasze psy przed kleszczami najlepiej jak potrafimy, stosujemy bezpieczne, sprawdzone preparaty, które zawsze działały, jednak przy obecnej inwazji kleszczy i ich zmasowanym ataku może zdarzyć się, że kleszcz przedostanie się przez linie obrony. Co wtedy zrobić?

Czy to kleszcz?!

Pewnie nie wiesz ale w Polsce występuje 20 gatunków kleszczy, ale tylko 3 są groźne dla Twojego psa co zawęża nam trochę krąg podejrzanych. Za to na świecie opisano już prawie 1000 różnych gatunków! Fuj! W Polsce jak i w całej Europie najpopularniejszym gatunkiem kleszcza jest Ixodes ricinus, czyli kleszcz pastwiskowy albo po prostu kleszcz pospolity, drugi co do swojej liczebności jest tak zwany kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Trzeci gatunek to kleszcz psi – Rhipicephalus sanguineus.

Jak rozpoznać kleszcza?

Kleszcze należą do gatunku stawonogów, dokładniej pajęczaków, co oznacza, że mają 8 odnóży. Wyglądają trochę jak spłaszczona pestka jabłka, z boków wystają po 4 odnóża, czubek pestki zakończony jest szczypcami, którymi kleszcz wbija się w swoją ofiarę. Kleszcze są twarde, ciemno-brązowe, ale mogą też mieć na ciele różne wzory. Wielkość kleszcza zależy od jego stadium rozwoju, nimfy (młode kleszcze) są ledwo zauważalne, nie większe od główki od szpilki, dorosłe kleszcze osiągają od 2,5 do 3,5 mm. Kiedy kleszcz opije się krwią jego 1 centymetrowy, spuchnięty odwłok robi się dużo jaśniejszy, trudno go niezauważyć.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Na rynku jest wiele produktów, które mają za zadanie uchronić nasze psy i koty przed kleszczami. O metodach jakie polecamy i stosujemy od lat poczytasz tutaj.

Kleszcz wbił się w psa – pierwsze kroki

Przede wszystkim należy bezpiecznie i szybko usunąć kleszcza. Jak to zrobić?
– nie denerwuj się, bo zestresujesz psa i nie da sobie nic zrobić
– połóż psa tak żeby czuł się komfortowo
– odgarnij sierść żeby łatwo było złapać kleszcz
– do wyjęcia wystarczy zwykła pęseta, możesz użyć też specjalnych łapek albo lassa do wyciągania kleszczy
– złap kleszcza przy samej skórze i delikatniej wyciągnij przekręcając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara
– jeśli udało ci się wyjąć całego kleszcza brawo!, jeśli została w skorze główka spróbuj ją wyciągnąć, jeśli nie potrafisz tego zrobić udaj się do weterynarza, kleszcz musi wyjść w całości!
– teraz zdezynfekuj to miejsce, może zostać mała rana ale powinna zagoić się sama po kilku dniach, jeśli rana się nie goi udaj się do weterynarza!

Wyciągniętego kleszcza odłóż w bezpieczne miejsce – np wrzuć do kieliszka , wyciągniętego kleszcza możesz wysłać do analizy żeby zbadać czy nie ma bakterii.

Wbity kleszcz – kiedy do weterynarza

Kiedy wyjmiemy już kleszcza i upewnimy się, że wyszedł cały nie musimy pędzić od razu do weterynarza. Trzeba obserwować psa aby szybko wyłapać niepokojące objawy, które mogą być spowodowane zakażeniem boleriozą lub babeszjozą.

Natychmiast udaj się do lekarza kiedy zaobserwujesz:

  • osłabienie
  • brak apetytu
  • wzrost temperatury
  • wymioty

Powyższe objawy mogę pojawić się do 48 godzin po wbiciu kleszcza. Później choroba może objawiać się np.: bóle stawów, powiększenie węzłów chłonnych, zmiana koloru białka oka lub ciemny mocz.

Pamiętaj, że bez względu jaką ochronę wybierzesz nic nie da Ci 100% procentowej ochrony przed kleszczami. Ważne aby po każdym spacerze sprawdzać psa i siebie czy nie przyczepił się żaden skurczybyk krwiopijca!

I na koniec mały life hack: użyj rolki do ubrań, tej klejącej, najlepiej białej, aby wyłapać kleszcze, które przyczepią się do psa czy ubrań po spacerku. To naprawdę działa 🙂

Dodaj komentarz